Prečo je dôležitý pohyb?

Pohyb je jednou z prirodzených vlastností človeka a v akejkoľvek forme neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Výzor ľudského tela zodpovedá množstvu vykonaného pohybu, posilňuje srdce a pľúca, aktivizuje mozog a zlepšuje náladu. Priaznivo ovplyvňuje naše zdravie, estetiku nášho tela a pozitívne myslenie, ktoré je dôležité pre zvládnutie každého problému so šťastným výsledkom. Pokiaľ sa rozhodneme žiť aktívnym spôsobom života, jednoducho si musíme nájsť čas, všetko naplánovať a prispôsobiť, aby sme nemuseli nikdy meniť svoj čas určený na behanie alebo cvičenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najprirodzenejšou formou pohybu pre každého z nás je práve chôdza a beh. V úplných začiatkoch môže byť beh pre Vaše telo náročný. S počiatku úplne postačí rýchla chôdza a postupným zvýšením kondície môžete striedať chôdzu s miernym poklusom v pomere 2 : 1. Dĺžka pomalých úsekov bude zo začiatku prevažovať, aby sa opäť ustálila tepová frekvencia po rýchlejšom úseku. Je veľmi dôležité nezabúdať na pravidelné a hlboké dýchanie. Stanovte si na začiatok celkový čas 20 minút, a každým tréningom ho predlžujte. Po nejakom období (na základe vlastného odhadu síl a nadobudnutej kondície) je nutné interval striedania chôdze s behom zvýšiť na pomer 1:1. Pokiaľ chcete svoju výkonnosť a kondíciu zvyšovať, zrýchľujte tempo, skracujte čas pomalých úsekov, až nakoniec striedať beh s chôdzou nebudete potrebovať. Ak k pravidelnému behu pridáte aj cvičenie, doladí Vám formu a postavu ešte lepšie.

 
Výhody pravidelného behu

 •       Dobitie energie
 •       Psychické uvoľnenie
 •       Otužovanie a posilňovanie imunity
 •       Zníženie telesnej hmotnosti
 •       Zlepšenie výkonnosti
 •       Udržanie kondície

 

Bežecký pás alebo čerstvý vzduch?

Behať vo fitness centre na bežeckom páse je tiež alternatívou v nepriaznivom počasí, ale aktívny pohyb na čerstvom vzduchu je pre zdravie omnoho priaznivejší. V príjemnom jarnom počasí sa určite športuje lepšie, ale počas behu v zimnom období spaľujete viac kalórií (telo musí vynakladať viac úsilia na vyrovnanie teplotného rozdielu), otužujete sa a posilňujete imunitu.

 

Zásady pri behu v zimnom období

 • Vhodné oblečenie
 • Strečing pred behom, a po ňom ale už v teplejšom prostredí
 • Určite nezastavujte
 • Teplé tekutiny, hlavne pri dlhších behoch
 • Nasaďte si na svoje tenisky bežecké reťaze yaktrax run, aby ste predišli pošmyknutiu na zamrznutom ľadovom teréne      
 • Po príchode domov si dajte teplú sprchu a teplý čaj

 

Späť k článkom
Trénerka

Ivana Ferenc (Čepčeková) Profesionálna osobná trénerka vo fitnes a kulturistike, inštruktor bosu a cvičenia v tehotenstve, poradca pre športovú výživu, absolventka doktorandského štúdia na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského.

Ivana Ferenc

Fit recepty

Pre nízky obsah sacharidov, nízky glykemický index, vyšší obsah bielkovín ako aj pre množstvo vitamínov skupiny B sú šampiňóny vhodnými potravinami aj pre ľudí s cukrovkou alebo obezitou.


Oznamy

 

Posledné pridané články

Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. x